آیا افسردگی منجر به کاهش میل جنسی می شود ؟

اگر افسردگی شدید درمان نشود، آیا می تواند منجر به خودکشی فرد گردد؟

به نظر شما افسردگی شدید بر اشتهای افراد و کاهش یا اضافه وزن آنها اثر گذار است؟

آیا می توان به درمان افرادی که دچار افسردگی شدید شده اند ، امیدوار بود؟

از جمله نشانه های بارز افسردگی شدید می توان به روحیه بد در طول شبانه روز ، اعتماد به نفس اندک و کاهش توان جسمی و ذهنی اشاره کرد . این اختلال ، بی علاقگی به انجام کارهایی که قبلاً فرد از انجام آنها لذت می برد را نیز دربردارد. گریه کردن در افراد افسرده امری عادی است و به وفور دیده می شود ، هرچند گاهی احساسات فرد بگونه ای برانگیخته می شود که مانع گریستن و اندوه طبیعی فرد می گردد.

افراد افسرده خود را انسانهایی بی ارزش می پندارند و مدام خود را به خاطر وقوع حوادثی که هیچ نقشی در آن نداشته اند ، سرزنش می کنند . آنها اعتماد و عزت نفس خود را از دست می دهند و نگران می شوند و احساس می کنند که حادثه هولناکی در حال وقوع است.

تفکر و اندیشیدن در افراد افسرده کند شده و قدرت تصمیم گیری کاهش می یابد . متاسفانه فرآیندهای استدلالی در برخی از افسرده ها به قدری مختل می شود که ممکن است این افراد گرفتار هذیان گویی و اعتقاد راسخ به باورهای کاذب شوند . به عنوان مثال ممکن است شخص افسرده خود را مسئول همه رنجها و ناراحتیهای دنیا بداند.

توهم شنیدن صداها و یا دیدن چیزهایی که واقعیت ندارند ، گاهاً در افسرده ها مشاهده می شود و گاه شدت افسردگی به حدی است که بیمار در صدد خودکشی برمی آید.

ناراحتیهای ناشی از افسردگی تنها به رنجهای روانی محدود نمی شود ، زمانی که در بیمارستان جان هاپ کینز بر روی برنامه های ویژه درمانی افراد افسرده کار می کردیم ، افسرده های بسیاری را می دیدم که اغلب از ناراحتیهای جسمانی شکایت می کنند و در بسیاری از موارد خسته هستند . یکی از بیمارانم می گفت : حتی روشن کردن لپ تاپ ، برای او کاری سخت و طاقت فرساست.

افسرده ها بسیار ملایم و آهسته حرف می زنند ، گاه کم جنب و جوش و در موارد نادر دچار بیقراری بوده و پرتحرک می شوند . کاهش میل جنسی از جمله نشانه های متداول و اغلب مشترک میان همه افراد افسرده است . کم اشتهایی و از دست دادن وزن یک قاعده عمومی در افراد افسرده است ، هرچند در مواردی پراشتهایی زیاد و اضافه وزن شدید نیز دیده شده است . همچنین افسرده ها اغلب در خوابیدن یا در خواب ماندن با دشواری روبرو هستند . بسیاری از آنها صبح زود از خواب بیدار می شوند و شمار اندکی نیز بیش از حد می خوابند. بعضی از بیماران افسرده از خشکی دهان و دل به هم خوردگی و یبوست شکایت می کنند و در مواردی معتقدند که درد در بدن آنها جابجا می شود.

از جمله مهمترین ویژگی افسردگی و اختلالات عاطفی بازپیدایی آنهاست که در زبان لاتین Recurrence نامیده می شود . ویژگی ادواری افسردگی یکی از خصوصیات بارز این اختلال است . با این حال یک سوم اشخاصی که از افسردگی شدید رنج می برند پس از درمان و بازیافت بهبودی ، برای همیشه از شر آن خلاص می شوند ، اما جمعی دیگر ممکن است هرچند وقت یکبار مجدداً با افسردگی شدید مواجه شوند.

گاه فاصله میان دو دوره افسردگی طولانی است و به چند سال بالغ می شود . گروهی نیز گرفتار افسردگی مزمن می شوند و بالاخره در گروهی دیگر ، رفت و آمد افسردگی در فواصل کوتاه مشاهده می شود.

 

درس های زندگی از مهدی آریافر مشاور و متخصص مهارتهای زندگی سالم

با سپاس از همکاری افتخاری شقایق لواسانی از شرکت کنندگان
دوره های آموزشی ” گروه درس زندگی ” برای گردآوری و تنظیم این متن