Home » درس های زندگی » افسردگی » علائم افسردگی شدید در افراد افسرده کدام است؟
فرم پیش ثبت نام در کمپ کنکور گروه درس زندگی
افسردگی شدید
افسردگی شدید

علائم افسردگی شدید در افراد افسرده کدام است؟

آیا افسردگی منجر به کاهش میل جنسی می شود ؟

اگر افسردگی شدید درمان نشود، آیا می تواند منجر به خودکشی فرد گردد؟

به نظر شما افسردگی شدید بر اشتهای افراد و کاهش یا اضافه وزن آنها اثر گذار است؟

آیا می توان به درمان افرادی که دچار افسردگی شدید شده اند ، امیدوار بود؟

از جمله نشانه های بارز افسردگی شدید می توان به روحیه بد در طول شبانه روز ، اعتماد به نفس اندک و کاهش توان جسمی و ذهنی اشاره کرد . این اختلال ، بی علاقگی به انجام کارهایی که قبلاً فرد از انجام آنها لذت می برد را نیز دربردارد. گریه کردن در افراد افسرده امری عادی است و به وفور دیده می شود ، هرچند گاهی احساسات فرد بگونه ای برانگیخته می شود که مانع گریستن و اندوه طبیعی فرد می گردد.

افراد افسرده خود را انسانهایی بی ارزش می پندارند و مدام خود را به خاطر وقوع حوادثی که هیچ نقشی در آن نداشته اند ، سرزنش می کنند . آنها اعتماد و عزت نفس خود را از دست می دهند و نگران می شوند و احساس می کنند که حادثه هولناکی در حال وقوع است.

تفکر و اندیشیدن در افراد افسرده کند شده و قدرت تصمیم گیری کاهش می یابد . متاسفانه فرآیندهای استدلالی در برخی از افسرده ها به قدری مختل می شود که ممکن است این افراد گرفتار هذیان گویی و اعتقاد راسخ به باورهای کاذب شوند . به عنوان مثال ممکن است شخص افسرده خود را مسئول همه رنجها و ناراحتیهای دنیا بداند.

توهم شنیدن صداها و یا دیدن چیزهایی که واقعیت ندارند ، گاهاً در افسرده ها مشاهده می شود و گاه شدت افسردگی به حدی است که بیمار در صدد خودکشی برمی آید.

ناراحتیهای ناشی از افسردگی تنها به رنجهای روانی محدود نمی شود ، زمانی که در بیمارستان جان هاپ کینز بر روی برنامه های ویژه درمانی افراد افسرده کار می کردیم ، افسرده های بسیاری را می دیدم که اغلب از ناراحتیهای جسمانی شکایت می کنند و در بسیاری از موارد خسته هستند . یکی از بیمارانم می گفت : حتی روشن کردن لپ تاپ ، برای او کاری سخت و طاقت فرساست.

افسرده ها بسیار ملایم و آهسته حرف می زنند ، گاه کم جنب و جوش و در موارد نادر دچار بیقراری بوده و پرتحرک می شوند . کاهش میل جنسی از جمله نشانه های متداول و اغلب مشترک میان همه افراد افسرده است . کم اشتهایی و از دست دادن وزن یک قاعده عمومی در افراد افسرده است ، هرچند در مواردی پراشتهایی زیاد و اضافه وزن شدید نیز دیده شده است . همچنین افسرده ها اغلب در خوابیدن یا در خواب ماندن با دشواری روبرو هستند . بسیاری از آنها صبح زود از خواب بیدار می شوند و شمار اندکی نیز بیش از حد می خوابند. بعضی از بیماران افسرده از خشکی دهان و دل به هم خوردگی و یبوست شکایت می کنند و در مواردی معتقدند که درد در بدن آنها جابجا می شود.

از جمله مهمترین ویژگی افسردگی و اختلالات عاطفی بازپیدایی آنهاست که در زبان لاتین Recurrence نامیده می شود . ویژگی ادواری افسردگی یکی از خصوصیات بارز این اختلال است . با این حال یک سوم اشخاصی که از افسردگی شدید رنج می برند پس از درمان و بازیافت بهبودی ، برای همیشه از شر آن خلاص می شوند ، اما جمعی دیگر ممکن است هرچند وقت یکبار مجدداً با افسردگی شدید مواجه شوند.

گاه فاصله میان دو دوره افسردگی طولانی است و به چند سال بالغ می شود . گروهی نیز گرفتار افسردگی مزمن می شوند و بالاخره در گروهی دیگر ، رفت و آمد افسردگی در فواصل کوتاه مشاهده می شود.

 

درس های زندگی از مهدی آریافر مشاور و متخصص مهارتهای زندگی سالم

با سپاس از همکاری افتخاری شقایق لواسانی از شرکت کنندگان
دوره های آموزشی ” گروه درس زندگی ” برای گردآوری و تنظیم این متن

عضویت در کانال تلگرام < درس زندگی >

Check Also

درمان تغییر روحیه ناگهانی

من رادیوی شکسته ای هستم که تعمیر شدنی نیست

خانم جوانی که چند سالی است کار تدریس در دانشگاه را در پیش گرفته است، …