Home » درس های زندگی » خشم » احساس می کنم، این خشم همانند مشتی سنگین سینه ام فشار می آورد؟
غلبه بر خشم و درمان آن
غلبه بر خشم و درمان آن

احساس می کنم، این خشم همانند مشتی سنگین سینه ام فشار می آورد؟

چه عاملی باعث شد تا لورا احساس کند، مشت سنگینی بر روی قفسه سینه او فشار می آورد؟

خانم بسیار مهربانی که من برای حفظ حریم خصوصی وی، از نام فرض و خارجی لورا بجای اسم ایرانی و واقعی اش استفاده می کنم ، در ابتدا برای مشاوره درمان استرس و افسردگی، مراجعه کرده بود، او در نخستین جلسه مشاوره اظهار می داشت که : ” آقای سیناتهرانی، احساس می کنم که عواطفم سوخته است. صبحها از بیدارشدن هراس دارم و بطور غیرمعمول خسته ام و بیشتر از چندین بار در طی روز بدون هیچ دلیل خاصی گریه می کنم. احساس می کنم که انگار یک مشت سنگین روی سینه ام فشار می آورد. فکر می کنم افسرده باشم و از شما می خواهم که کمکم کنید تا بدانم برای خارج شدن از این وضعیت و بهتر شدن چه باید بکنم؟ “

بعد از اینکه با خانم مهربان بیشتر حرف زدم، متوجه شدم که لورا در وضعیت بسیار غم انگیزی قرار دارد. او بیشتر وقتش را صرف مراقبت از تنها فرزندش می کرد که با وجود سن کم، از بیماری قلبی رنج می برد. مدت زیادی بود که لورا برای خواست ها و نیازهای خودش وقت چندانی صرف نکرده بود. او دوست داشت یک کافی شاپ راه اندازی کند، آدم های تازه ای را ببیند، عصرها در جاده تندرستی باشگاه انقلاب پیاده روی کند،با شوهرش به مسافرت برود. اما زندگی خودش را بطور کلی وقف دختر خردسالش کرده بود.

به او گفتم: ” مشکل شما افسردگی نیست، مشکل شما این است که ۱۰۰۰ کیلوگرم خشم در وجودتان انباشته شده است، خشم بخاطر شکلی که زندگی تان بخود گرفته است، خشم بخاطر خوب نشدن فرزندتان و بیشتر از همه خشم بخاطر احساس حماقت در دادن اجازه به همه چیز که اینطور خراب می شود. به همین دلیل حس می کنید که یک مشت سنگین روی سینه شما فشار می آورد. دلتان می خواهد مشتی به چیزی یا کسی بزنید، اما نمی توانید. ما در ابتدا باید خشم شما را درمان کنیم. اگر این خشم پنهان را از وجود شما تخلیه کنیم، آنگاه حالتان نیز بهتر خواهد شد و احساس بسیار بهتری خواهید داشت”

در این لحظه لورا نفس راحتی کشید و گفت: ” جناب سیناتهرانی، شما درست می گویید،دلم می خواهد همه انرژی ام را با مشت بر سر کسی خالی کنم . متأسفانه من هیچ وقت نتوانستم به کسی بگویم که چه احساسی دارم و در عوض، احساسات خود را پشت نمایی از مهربانی ام پنهان کرده ام.”

به لورا عرض کردم: ” بسیار خب،در اولین گام برای درمان خشم تان ، اجازه بدهید از اینجا شروع کنیم که همین حالا، شما درباره مشکل بیماری فرزند خود و هرچیز دیگری که در زندگی تان در مسیر عادی خود نیست، برایم بنویسید.”

سپس ۲۰ دقیقه به لورا وقت دادم تا آنچه که در دل دارد و نه در سر را بر روی کاغذ بنویسد و بعد از او خواستم تا آنچه را که نوشته بدون صدای بلند و تکان خوردن زبان و تنها در دلش بخواند و دور کلمات هیجانی نظیر خشمگین، دلگیر، پریشان، ناراحت و … دایره ای بکشد. در ادامه تکنیک هایی را که برای مهار و غلبه بر خشم بسیار موثر است، با یکدیگر بر روی کلمات هیجانی اجرا کردیم و بعد از او خواستم تا آن نوشته را در زباله دان بیاندازد.

این فرآیند بی درنگ دو چیز را بخوبی مشخص کرد، نخست آنکه او توانست در زمانی کم و به آسانی مطالب زیادی بنویسد، چون احساساتش زیر لایه ای نازک پنهان بودند و بیشتر مایل بود دور موضوعات دایره بکشد تا دور هیجان ها، و این نشان می داد که او ارتباط با جنبه احساسی شخصیتش را تا حد زیادی قطع کرده بود.

سپس به لورا گفتم: ” این خیلی خوب است، حالا بخانه بروید و تا جلسه بعدی این تمرین را هر روز ۲۰ دقیقه انجام دهید. به این صورت و با کمک یکدیگر، افسردگی شما را همزمان با خشم نهفته در درونتان درمان خواهم کرد.

خوشبختانه لورا علاوه بر رسیدگی به بیماری فرزندش ، اکنون کافی شاپ خود را راه اندازی کرده و گاهی وقت ها عصرها برای پیاده روی به باشگاه انقلاب می رود. او آموخته است که چگونه و با وجود بیماری دختر نازنیش ، برای خود لحظات شاد و لذتبخشی را بسازد.

 
درس زندگی از خاطرات مشاوره های دکتر سینا تهرانی- متخصص مهارت های ارتباطی

درس زندگی

تلفن تماس گروه درس زندگی در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه بین ساعات ۱۶ الی ۲۰ برای پاسخگویی باز می شود، و خارج از این ساعات پاسخگوی متقاضیان نخواهد بود. تلفن تماس : 22394694 ------------------------- بازدیدکننده محترم با عضویت در خبرنامه درس زندگی آخرین اخبار و مطالب سایت را در تلفن همراه خود دریافت کنید ( همچنین در صورت انصراف از دریافت پیامک، می توانید از همین بخش اشتراک خود را لغو نمایید)

More Posts

کارگاه های هفتگی آموزش جذب و وفادارنمودن همسر