من شکست خوردم! یا من فردی شکست خورده‌ام!

سایت خبرگزاری فردا با انتشار یکی از پست های کانال تلگرام اختصاصی سینا تهرانی در رابطه با شکست در زندگی نوشت:

قطعاً همه ما کم و بیش تجربیات پیروزی و شکست در زندگی خود داشته ایم اما آنچه افراد موفق و ناموفق را از یکدیگر متمایز می کند؛ نگاه خاصی است که سینا تهرانی از مشاورین صاحب سبک تحصیلی در مطلب آموزنده زیر و در کانال تلگرام خود بدان اشاره کرده است.
این مشاور برجسته تحصیلی نوشته است: بنده در همان سال اولی که در دبیرستان علامه حلی بودم. چندین بار معلم فیزیکمان تغییر کرد و از نظر خودم همین موضوع باعث شد تا سطح نمرات فیزیک کلاس خیلی پایین باشد. باید اعتراف کنم که در پایان آن سال درس فیزیک را با ارفاق دو نمره ای که برای همه دانش آموزان کلاس در نظر گرفته شده بود، گذارندم.
 این ماجرا به شدت مرا که شاگرد ممتاز سال گذشته بودم، سرخورده کرده بود و احساس می کردم دانش آموز بی استعداد و خنگی هستم. اما پدرم با صحبتهایش طرز فکر مرا تغییر داد. او گفت که تو نباید با یک طرز فکر ثابت زندگی کنی و با هر شکستی خود را فردی شکست خورده تعریف کنی. بلکه باید با طرز فکر پیشرفت زندگی کنی یعنی همواره به خود بگویی من در این سال در درس فیزیک شکست خوردم اما می روم و آنرا جبران می کنم و روز به روز در این درس پیشرفت می کنم.
منتقد سرسخت نظام آموزشی مدارس در ادامه گفته است: به پدر عرض کردم اما مدرسه هم به دلیل تغییر چندین باره معلم فیزیک، مقصر است. ولی پدر گفت: ببین سینا اگر می خواهی پسر موفقی بشوی تقصیرها را گردن کسی نینداز و مسئولیت شکستت را برعهده بگیر. حال برو بشین و راه قوی کردن فیزیکت را پیدا کن. مرحوم پدر درست می گفت طرز فکر پیشرفت بجای طرز تفکر ثابت باعث شد تا من راه رشد و پیشرفت در درس فیزیک را پیدا کنم و روز به روز در این درس بهتر و بهتر شوم تا جایی که از سال دوم که وارد دبیرستان البرز شدم تا انتهای دوره مدرسه همواره نمره فیزیکم بیست بود و در آزمون سراسری نیز درصد فیزیکم ، صد شد .
مرحوم پدر به من آموخت، بجای اینکه اجازه دهم آن تجربه شکست مرا تعریف کند، کنترل آنرا در دست بگیرم و از آن تجربه برای تبدیل شدن به دانش آموزی بهتر و از همه مهمتر فردی بهتر بودن، استفاده کنم.
سینا تهرانی در ادامه می افزاید: یکی از رتبه های تک رقمی امسال ما می گفت: آقای تهرانی شما در یکی از جلسات به نکته بسیار مهمی اشاره کردید و آن اینکه شادی و لذت درس خواندن در شاگرد اول مدرسه یا کنکور بودن تعریف نمی شود. زیرا اگر اینگونه فکر می کردم با همان سال اولی که کنکور داده و موفق به قبولی نشدم خود را می باختم و دیگر دست از تلاش برمی داشتم. اما وقتی سال دوم کنکورم به شما مراجعه کردم، تغییر نگرشم باعث شد تا من از روند درس خواندنم برای کنکور به اندازه نتایج آن لذت ببرم.

آن سال همه تمرکزم را از روی قبولی در کنکور بر روی لذت بردن از روند مطالعاتی ام متمرکز کردم و دیگر نتیجه برایم همه چیز نبود به همین خاطر وقتی در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران قبول شدم احساس می کردم این اتفاق به اندازه مسیری که برای رسیدن به آن تلاش می کردم مرا خوشحال نکرده است.

اکنون نیز  در دانشگاه و زندگی شخصی ام تا زمانی که به پیشرفت و بهبود فکر می کنم و احساس می کنم که نهایت تلاش خود را کرده ام، به شکست اهمیت نمی دهم و می دانم که اگر شکست بخورم، باید دوباره شروع کنم و سخت تر از قبل تلاش کنم.

لینک شکست در زندگی در سایت فردانیوز : اینجا

, , ,

فهرست