بولتن نیوز با انتشار یکی از پست های کانال تلگرام اختصاصی سینا تهرانی در سایت خود نوشته است:

به گزارش بولتن نیوز؛ سینا تهرانی مشاور رتبه های برتر کنکور در کانال تلگرام اختصاصی خود، پست آموزنده ای از نقش نگرش افراد در شکست یا موفقیتشان قرار داده است.
او نوشته است:
یک روز در یکی از جلسات مشاوره تحصیلی که برای بررسی علل بی نتیجه ماندن تلاشهای داوطلب کنکوری که سه سال پیاپی در آزمون سراسری ناموفق بود، برگزار شده بود؛ بنده یک مسأله سطح متوسط از درس فیزیک را در مقابل داوطلب گذاشتم و عرض کردم : « سعی کن تا این مسأله را حل کنی! »
دقایقی بعد او گفت که از حل آن تست عاجز است. بنده سپس تست دیگری که از نظر درجه سختی از سؤال قبلی سخت تر بود به او داده و عرض کردم : « این تست را حل کن.»
او در زمان بسیار کمی موفق به حل پرسش دوم شد
.
سپس به او گفتم آیا می دانی چرا موفق به حل تست اول که خیلی ساده تر از تست دوم بود، نشدی؟
دانش آموز گفت: نه نمی دانم.

سیناتهرانی: در مورد تست اول من به شما گفتم: سعی کن تا این تست را حل کنی! به نظر می رسد تو از واژه سعی کن… این برداشت را کرده باشی که این تست باید خیلی سخت باشد! همینطور است؟
داوطلب: بله از لحن شما حس کردم که باید این سؤال بسیار سختی باشد
.

تهرانی: اما در مورد تست دوم من از عبارت ” سعی کن … ” استفاده نکردم و فقط گفتم ” این تست را حل کن ” و تو با شنیدن این جمله گمان کردی این تست ساده تری است و لذا موفق به حل آن شدی!
داوطلب: بله درست است
.

تهرانی: یادت باشد هرگز در انجام هر کاری سعی نکن! زیرا سعی کردن تو را به موفقیت و پیروزی نمی رساند، بنابراین یا آنرا را انجام بده یا نده. زیرا هیچ راهی برای سعی کردن وجود ندارد. »

نتیجه:
برای موفقیت در انجام هرکاری می بایست عباراتی نظیر ” تلاشم را می کنم … ، سعی خود را می کنم ، من پیش می روم تا ببینم چه می شود و … ” را از زندگی خود حذف کنیم
.

سینا تهرانی در انتها افزوده است: بچه های استنفورد یا کاری را انجام نمی دادند و یا وقتی تصمیم به انجام آن می گرفتند، آنرا به بهترین شکل ممکن به پایان می رساندند. آنها یک شعار معروف داشتند: « کاری که با عبارت من سعی می کنم … همراه باشد، سزاوار پیروزی نیست»

لینک مطلب در سایت بولتن نیوز : اینجا

فهرست